Close

Sıkça Sorulan Sorular

Materyal ödünç alma hakkı kullanıcı türüne göre değişiklik gösterir. Ayrıntılı bilgi için; “"Kütüphaneden Yararlanma Kuralları"” sayfasına bakınız.

Altınbaş Üniversitesi kütüphaneleri,

Mahmutbey,

 

Bakırköy,

 

Gayrettepe Yerleşkeleri

ve Gaziosmanpaşa Medical Park Hastanesi Kütüphanesi olmak üzere hizmet vermektedir.

Altınbaş Üniversitesi mensubu herkesin kullanımına açıktır. Kütüphanemiz dış kullanıcılara kapalıdır.

Açılış-kapanış saatleri bilgisini ana sayfamızdaki “çalışma saatleri” sayfasında bulabilirsiniz.

Kütüphane kullanım kuralları kullanıcı türüne göre farklılık göstermektedir. Ayrıntılı bilgi için "Kurallar" sayfasına bakınız.

Kütüphane içinde, şişe su haricinde yiyecek, içecek, tütün ürünleri ve alkol tüketilemez.

Belli bir konu hakkında kaynak ve kullanım bilgisi almak için kütüphanecilerle iletişime geçilmelidir. Danışma masasında görev yapan Referans Kütüphanecisi araştırmaları yönlendirmekte, kaynakların kullanımına yardımcı olmakta ve her türlü araştırma sorusuna cevap vermektedir.

Kütüphane web sayfasında yer alan "Katalog Tarama" linki kullanılarak taranabilir.

Kütüphanede fotokopi hizmeti şu anda verilememektedir fakat aynı bina içerisinde fotokopi/çıktı hizmeti alabileceğiniz bir kırtasiye mevcuttur.

“Telif Hakkı” uygulamalarına göre bir  kitabın %10'undan ya da bir derginin aynı sayısının bir makalesinden fazlası fotokopi çektirilemez.

Kütüphanemiz Bilgisayar bölümünde internet erişimli masaüstü bilgisayarlar bulunmaktadır. Tüm kullanıcılar kendi şifreleri ile bilgisayarları kullanabilir. Ayrıca kablosuz internet hizmeti verilmektedir.

Kullanıcı adı ve şifreler için Bilgi Teknolojileri Daire Başkanlığına başvurmanız gerekmektedir.

Altınbaş Üniversitesi mensuplarının materyal ödünç alma işlemlerinde üniversite kimlik kartlarını göstermeleri gerekir. Her kullanıcı ilk ödünç alma işleminden önce Kütüphane Yararlanma Kuralları Formunu imzalamalıdır.

Ödünç alınan kaynağın ödünç süresi, iade tarihinden önce, başka bir kullanıcı tarafından materyalin üzerine rezerv konulmamışsa ve kullanıcının cezası yoksa kütüphaneye gelerek ya da web sayfasında yer alan “Kütüphane Hesabım” bölümünü kullanarak kaynağın kullanım süresini en fazla 1 defa uzatabilirsiniz.

Kaynak ödünç alma ve süre uzatma işlemi için kullanıcının kendisinin olması gerekir. Sadece iade işlemi başkası adına yapılabilir.

Kütüphane web sayfasında bulunan “Kütüphane Hesabım” linki tıklanır. Açılan sayfada üyelik numarası ve şifre girilerek özel oturum açılır.

Eğer bir kaynak başkası tarafından ödünç alındıysa, bu kaynağa rezerv koyulabilir. Kaynak, kütüphaneye geri getirildikten sonra, 3 gün süreyle Danışma masasında rezerv eden kullanıcı için bekletilir. Ayrıca e-mail ile bildirim yapılır.

Kullanıcı bilgileri gizli tutulmaktadır.

İadesi geciken kitaplar ve filmler için kullanıcıya getirmediği gün sayısının 2 katı kadar gün kitap alamama cezası uygulanır. Geç getirilen iPadler için ise para cezası uygulanır. Detaylı bilgi için “Kurallar” bölümüne bakınız.

Ödünç alınan kitabın kaybedilmesi durumunda kullanıcı kaybettiği kitabın aynısını temin etmek zorundadır.

Kütüphanelerarası ödünç verme hizmetinden sadece Altınbaş Üniversitesi Akademisyenleri faydalanabilir. Akademisyenlerimiz ILL formunu doldurarak talepte bulunmalıdır. Detaylı bilgi için “Kurallar” bölümüne bakınız.

Kütüphanede çanta, mont vb. kişisel eşyaların bırakılması yasaktır. Kaybolan veya unutulan eşyalardan kütüphane sorumlu değildir. Kütüphanede bırakılan/ unutulan eşyalar güvenliğe bırakılır.

Kampus dışından erişim için bilgisayarınıza Proxy ayarlarını yapılandırmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için; “Uzaktan erişim” bölümüne bakınız. Kullanıcı adı ve şifre için kütüphane görevlisine başvurunuz.

Film arşivi dışındaki hiçbir CD, DVD, VCD ödünç verilmez. Sadece Kütüphane içinde kullanılır. Film arşivinden yaralanmak için “Kurallar” sayfasına bakınız.

Yayın taleplerinizi “Kütüphane Hesabım”dan özel oturumunuzu açarak, Talep formunu doldurarak yapabilir ya da doldurduğunuz formları kütüphanedeki Yayın Talep kutusuna atabilirsiniz. Detaylı bilgi için web sayfamızdaki YORDAM kullanım kılavuzuna bakınız.

Web sayfamızda yer alan Açık erişim, E-dergiler ve Veritabanları bölümünden Abone olunan ve denemeye açılan veritabanlarındaki e-dergi, e-kitap vb. e-kaynaklara ulaşabilirsiz.

Süreli yayınlar sadece kütüphane içinde kullanılır. Kütüphane dışına çıkarılamaz.

Ödünç alınan materyalin tüm sorumluluğu kullanıcıya aittir. Kitabın sayfasının kopması, yıpratılması, üzerine sıvı dökülmesi vb. durumlarda kütüphaneci iade almama hakkına sahiptir. Bu durumda kullanıcı materyalin aynısını temin etmek zorundadır.