Close

Bölüm Başkanının Mesajı

Öğr. Gör. Elanur GÜNERDeğerli madenler ve taşlar, insanlık tarihi boyunca kimi zaman güzelliğin, kimi zaman da zenginliğin ve asaletin simgesi olarak işlendi, üretildi ve kullanıldı. Bazen bir evlilik teklifinde, bazen özel günlerde, bazen bir yatırım aracı, bazense bir kıyafetin tamamlayıcısı olarak kullanılan takılar, vitrinlerin ve insanoğlunun her zaman gözdesi ve vazgeçilmezi olmuştur.

Bir takının üretilme sürecinde ar-ge çalışmalarının titiz bir şekilde yürütülmesiyle birlikte, geleneksel üretim yöntemlerinin modern teknolojiyle bağdaştırılarak ergonomik, tarzı olan, iç ve dış pazarlarla yarışabilecek nitelikte, maddi alım gücüne ve yılın trendlere uygun olması hedeflenmelidir.

Bu bağlamda kuyumculuk sektöründe konusunda eğitimini tamamlamış, yetişmiş, trendleri ve teknolojiyi yakından takip eden elemanlara ihtiyacı bulunmaktadır.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı sektörün bu ihtiyaçlarına karşılamak ve alanında uzman kişiler tarafından eğitilmiş elemanlar yetiştirmek için kurulmuş bir bölümdür.

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı bölümümüzün en büyük avantajı sektörün İstanbul’da olmasından dolayı öğrencilerimiz bölümde okurken sektörü ve teknolojik yenilikleri takip edebilecek, Kuyumcukent’te yer alan bölümümüzün dersliklerinde ve Onsa fabrikada alacakları eğitim sayesinde de sektörden kopmadan üniversite – sektör işbirliği çerçevesinde yetişmiş birer eleman olarak yerlerini alabileceklerdir.

Bölüm mezunlarımızın ara eleman olmalarının yanı sıra, sektöre yetiştirilmiş her an aranan ana eleman olmaları hedeflenmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz dikey geçiş yaparak ilgili bölümlerin bağlı bulundukları fakülte ve 4 yıllık yüksekokullarda lisans eğitimlerini sonrasında da lisansüstü eğitimlerini tamamlayabileceklerdir. 

Her şey bir çizgi ile başlar... Çizgiden eskize, eskizden tasarıma, tasarımdan üretime kadar olan bu süreçte oldukça titiz ve meslek ahlakıyla çalışıp, çizginin bedende can bularak üretilmesi sağlanmalıdır.

Hayal güçlerinde tasarladıkları takılara değerli taşlar ve metallerle hayat verecek pırlanta gibi ışıl ışıl, mücevher kadar değerli takı tasarımcısı adaylarını bu yolda beraber yürümek için aramıza bekliyoruz… 

Kuyumculuk ve Takı Tasarımı
Bölüm Başkanı
Öğr. Gör. Elanur GÜNER