Close

UZEM Hakkında

 

Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi; internet tabanlı uzaktan eğitim yöntemiyle yürütülecek ön lisans, lisans tamamlama, lisans ve yüksek lisans programları ile kurs, seminer ve sertifika programlarını gerçekleştirmek üzere kurulmuştur.

Yükseköğretim kurumlarında örgün öğretimde yürütülen birinci ve ikinci öğretim programlarından; ön lisans, lisans, yüksek lisans programlarında her dönem derslerin %30’u uzaktan eğitim yoluyla verilebilmektedir. Uzaktan eğitim ile bilgi ve iletişim teknolojilerine dayalı olarak, öğrenci ile öğretim elemanı ve öğrencilerin kendi aralarında karşılıklı iletişim içinde olduğu dersler, bizzat öğretim elemanı tarafından aynı mekânda bulunma zorunluluğu olmaksızın eşzamanlı biçimde yürütülebilmektedir.

Uzaktan Eğitim yolu ile her dönem derslerin %30’unu aşmayacak şekilde verilmesi; sınıf planlamasında avantaj sağlamakla birlikte, ara sınavların elektronik ortamda, dönem sonu sınavları ve bütünleme sınavlarının gözetimli olarak canlı veya elektronik ortamda yürütülmesine olanak tanımaktadır. Sistem üzerinden, derse katılan öğrencilerin devam durumu yoklama ile alınabilmekte, ders anlatımı sırasında öğrenciler sohbet bölümünden hem öğretim üyesi ve hem diğer katılımcılar ile iletişim kurabilmekte, söz hakkı isteme bölümünü kullanarak öğretim üyesinin sorduğu soruya yanıtı web kamera, mikrofon aracılığı ile verebilmektedir.

İKBUZEM; 2015-2016 Akademik yıl Bahar Döneminde; MYO bünyesinde iki, Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Programında üç dersin uzaktan eğitim yoluyla verilmesi ile faaliyetine başlamıştır. 2016-2017 Akademik yılda üniversitemiz bünyesindeki ön lisans, lisans ve yüksek lisans birimlerimiz genelinde ortak dersler UZEM tarafından yürütülmüştür. 2017-2018 Akademik yılda “Uzaktan Eğitim İşletme Yüksek Lisans (E-mba) programı” ile “Bilgisayar Programcılığı”, “Dış Ticaret” ve “Sağlık Kurumları İşletmeciliği” ön lisans programları ile üniversitemizin ortak dersleri UZEM tarafından yürütülecektir. Ayrıca üniversitemizde pilot fakülte seçilen 2 fakültemizdeki örgün derslerimizde flipped learning sistemine geçilecektir.

Üniversitemiz Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKBUZEM)’ne ulaşmak için http://uzem.kemerburgaz.edu.tr/ sayfamızı ziyaret edebilir, 4154 ve 4155 dahili telefonu arayabilir, D Blok -1 katı ziyaret ederek, detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

Saygılarımızla

 

UZEM (http://uzem.kemerburgaz.edu.tr/ )